LWRC IC-9 SBR 9mm Luger 27rd Magazine 8.5″ Barrel Black **NFA Item**
$2,148.00
LWRC IC-9 SBR 9mm Luger 27rd Magazine 8.5″ Barrel Black **NFA Item**
2 in stock
Description
Features:
- Directly descended from the rifles developed by LWRCI to meet the requirements of the U.S. Army’s Individual Carbine Program.
- MonoForge Upper Receiver with integrated rail-base is lighter and stronger than standard pattern uppers.
- 6 in Freefloat Rail
- LWRCI™ Enhanced Fire Control Group- Nickel Teflon coated for a smooth crisp trigger pull with positive reset.
- Fully Ambidextrous controls: fire/safety-control bolt catch release magazine release and Charging-Handle.
- Oversized LWRCI Enhanced Trigger Guard allows for operation with gloved hands.
- Chamber Ring Delayed Blowback Operating System.
- Coined Forging are struck heat-treated and struck again for precise dimensional accuracy and superior surface finish.
- LWRCI Ultra Combat Grip
- 27 Round OEM Glock Magazine
Additional information
| UPC | 850058027142 |
|---|---|
| Manufacturer | LWRC |
| Manufacturer Part Number | ICR9B8S |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | SHORT BARREL RIFLE |
| Barrel Length | 8.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 27 + 1 |
| Length | |
| Number of Magazines | 1 27 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | NFA – Short Barrel Rifle |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Shipping Weight | 8.2 |
Be the first to review “LWRC IC-9 SBR 9mm Luger 27rd Magazine 8.5″ Barrel Black **NFA Item**” Cancel reply
Related products
-
AO THOMPSON SBR 45ACP 10.5 30RD STICK MAG
$2,457.00 -
SIG MCX SPEAR 7.62 13 SBR COY TELE M-LOK 20RD
$4,460.00 -
Q HONEY BADGER SBR 5.56 9.69″ BLK/GRY 1-30RD MAGAZINE
$3,323.00 -
Out of stock
Wraithworks WARSCORP9 Side-charging AR SBR – Black | 9mm | 8.5″ Barrel | 7″ M-LOK Rail | Accepts Scorpion Mags | BCM Stock
$1,087.00 -
SW M&P 15 SBR 5.56 11.5 10.5 M-LOK BLK 30
$1,359.00 -
Q MINI FIX 300BLK SBR 8″ BLACK 1-10RD MAGAZINE
$3,656.00

Reviews
There are no reviews yet.