SIG MCX RATTLER LT 30RD 7.62X39 SBR 7.75 BLK

$2,786.00
SIG MCX RATTLER LT 30RD 7.62X39 SBR 7.75 BLK
Out of stock
Email when stock available
Description
All of the breakthrough features of the original MCX-Rattler now in a more modular more capable package. Designed to meet the needs of Special Operations forces the MCX-Rattler LT features fully ambidextrous controls including an ambidextrous bolt-catch bolt-release an adjustable gas piston for suppressed and unsuppressed use and is fitted with the SIG QD suppressor-ready flash-hider and a flat-blade trigger for ultimate control. The MCX-Rattler LT also has either a cold hammer forged 6 or 7 3/4 barrel and is now fully compatible with all MCX barrels and handguards making it the ultimate modular package. Available in 300 blackout 5.56 NATO as well as 7.62X39 calibers. – 6.75in or 7.75in cold hammer forged barrel for ultra compact design – Fullly ambidextrous controls – Interchangable barrels now compatible with all LT barrels and handguards – SIG Flatblade match trigger – SIG SLX/SLH suppressor-ready flash hider – CALIBER 7.62×39 – MAGS INCLUDED (1) 28rd Steel Mag – MAG TYPE AR-15 [7.62X39] – ACTION TYPE Semi-Auto – BARREL MATERIAL Cold Hammer Forged Carbon Steel – TRIGGER TYPE 2-Stage Match – TWIST RATE 1:9.5 – GRIP TYPE PDW – OVERALL LENGTH 25.75 in [654.05 mm] – COLLAPSED LENGTH 18 1/4 – OVERALL WIDTH 2.25 in [57.2 mm] – HEIGHT 7.4 in (187.2 mm) – ACCESSORY RAIL M1913 – OPERATING SYSTEM Short-Stroke-Piston – WEIGHT 6.2 lbs (2.8 kg)
Additional information
| UPC | 798681682683 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | RMCX-762R-7B-LT-SBR |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | SHORT BARREL RIFLE |
| Barrel Length | 7.75" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 28 + 1 |
| Length | |
| Number of Magazines | 1 28 rd. Magazine |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | NFA – Short Barrel Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9.5" |
| Shipping Weight | 9.05 |
| Sights | Optics Ready |
Related products
-
Out of stock
SW M&P 15 SBR 5.56 11.5 9 M-LOK BLK 30RD
$1,308.00 -
Q HONEY BADGER 300BLK 7 SBR GRY
$3,323.00 -
Out of stock
Wraithworks WARSCORP9 Side-charging AR SBR – Black | 9mm | 8.5″ Barrel | 7″ M-LOK Rail | Accepts Scorpion Mags | BCM Stock
$1,023.00 -
SIG MCX SPEAR 6.8X51 SBR 13 COYOTE 20RD
$4,522.00 -
Out of stock
KRISS USA VECTOR SBR 9MM 6.5″ BLACK
$1,688.00 -
Q LLC BOOMBOX8612INSBR Boombox 8.6 Blackout 20+1 12″ Bead Blasted Tapered Threaded Barrel, Black Anodized Picatinny Rail Aluminum Receiver, Adj Folding Stock, Reptilia CQG-NB Grip
$4,640.00

Reviews
There are no reviews yet.