SKU BILL|WBY VYH65CMR2B
Brand N/A
Description
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     2.70 X 6.15 X 48.35
Height     2.7000
Width     6.1500
Length     48.3500
CALIBER     6.5 CREEDMOOR
TYPE ACTION     BOLT
RATE OF TWIST     1:8″
METAL FINISH     BLUED
STOCK MATERIAL     SYNTHETIC
BARREL LENGTH IN INCHES     20.0000
OVERALL LENGTH IN INCHES     39.0000
MAGAZINE CAPACITY     5.0000
DETACHABLE MAGAZINE     N
HINGED FLOORPLATE     Y
SIGHTS     N
STOCK COLOR     BI-TONE
WEIGHT IN POUNDS     6.8
METAL COLOR     TUNGSTEN
TYPE OF RIFLE     SPORTING RIFLE
CHECKERING     N
RECOIL PAD     Y
SWIVEL STUDS     Y
YOUTH RIFLE     Y
OTHER FEATURES:     BLACK STOCK W/ORANGE & GRAY
     SPONGE PATTER ACCENT
     TUNGSTEN CERAKOTE ON ALL METAL
Additional information
UPC
Manufacturer
Weatherby
Manufacturer Part Number
VYH65CMR2B
Action
Bolt Action
ATF Type
Rifle
Barrel Length
20"
Caliber/Gauge
6.5mm Creedmoor
Capacity
4
Length
Model
Package Height
2.6
Package Width
6.6
Product Type
Rifle
Rate of Twist
1:8"
Safety
3 Position
Shipping Weight
8.2
Sights
No
Youth Rifle
Yes
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “WEATHERBY VANGUARD COMPACT – HUNTER 6.5CM 20″ TUNGSTEN”
!
💬 Chat with us
×
0%