TAURUS GX4 9MM 11-SHOT – BLACK/TROY/COYOTE CERAKOTE

$285.00
TAURUS GX4 9MM 11-SHOT – BLACK/TROY/COYOTE CERAKOTE
18 in stock
Share on
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.90 X 8.85 X 11.90 | |
| Height | 2.9000 | |
| Width | 8.8500 | |
| Length | 11.9000 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 11.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN OUNCES | 18.1000 | |
| OTHER FEATURES: | REAR SIGHT DRIFT ADJUSTABLE | |
| TWO BACKSTRAPS | ||
| TUNGSTEN CERAKOTE SLIDE | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Additional information
| UPC | 725327935988 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-GX4M93E |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 11 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Internal Trigger Safety |
| Shipping Weight | 2.45 |
| Sights | Black Serrated White Dot |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |

Reviews
There are no reviews yet.