Taurus 1G3CP9312X12 G3C 9mm Luger 12+1 3.26″ Matte Stainless Steel Barrel, Matte Black Tenifer Optic Cut/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Polymer Grips

$393.00
Taurus 1G3CP9312X12 G3C 9mm Luger 12+1 3.26″ Matte Stainless Steel Barrel, Matte Black Tenifer Optic Cut/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Polymer Grips
1 in stock
Description
The Taurus G3C T.O.R.O builds on the proven foundation of personal defense and EDC handguns while advancing function, reliability and durability to the next level. The G3C has all the original striker-fired full-size features, now available in an EDC-friendly compact frame. Features slides for the T.O.R.O. series feature a factory optic cut; accommodates a broad range of optics; accessory rail; re-strike capable; loaded chamber indicator; manual safety, striker block and trigger safety. Includes 2 magazines.
Additional information
| UPC | 725327634317 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1G3CP9312X12 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 3.26" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 2-12RD |
| Mount Type | Optic Ready |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual/Trigger |
| Sights Type | Contrast |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | |
| Number of Magazines | 2 12 rd. |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Shipping Weight | 2.2 |
| Sights | Black Serrated |
| Units per Box | 1 |

Reviews
There are no reviews yet.