SPRINGFIELD 1911 TRP 9MM AOS – 5″ 9RD CLASSIC BLACK

$1,765.00
SPRINGFIELD 1911 TRP 9MM AOS – 5″ 9RD CLASSIC BLACK
13 in stock
Share on
Additional information
| UPC | 706397967437 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | PC9129LRAOS |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 3 |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 9.75 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Shipping Weight | 4.044 |
| Sights | FS:Tritium RS: Black |
| Sights Type | NIGHT SIGHTS |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |

Reviews
There are no reviews yet.