Springfield Hellcat Pro FDE Handgun 9mm Luger 15rd Magazines(2) 3.7″ Barrel w/CT1500 Red Dot
$642.00
Springfield Hellcat Pro FDE Handgun 9mm Luger 15rd Magazines(2) 3.7″ Barrel w/CT1500 Red Dot
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
Specifications:
- CALIBER: 9mm Luger
- COLOR: Desert FDE
- BARREL: 3.7" Hammer Forged Steel Melonite Finish 1:10
- SLIDE: Billet Machined Desert FDE Cerakote Finish Optics Ready
- FRAME: Desert FDE Polymer w/ Adaptive Grip Texture
- SIGHTS: Tritium/Luminescent Front Tactical Rack U-Notch Rear
- RECOIL SYSTEM: Dual Captive Recoil Spring w/ Full Length Guide Rod
- GRIP WIDTH: 1"
- MAGAZINES: (2) 15-Round
- WEIGHT: 21 oz
- LENGTH: 6.6"
- HEIGHT: 4.8"
- Ct1500 Red Dot
Additional information
| UPC | 706397971106 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HCP9379FOSPCT |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 3.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Model | |
| Product Type | Striker Fired |
| Shipping Weight | 4.35 |
| Sights | Night Sight Front Only |
| Sights Type | Tritium Front/Tactical Rack U-Notch Rear |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Mount | 1913 Picatinny |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Length | |
| Magazine Included | 2 x 15-Round |
| Safety | No |

Reviews
There are no reviews yet.