SMITH & WESSON EQUALIZER COMPACT 3.7″ TS 15RD 13591
$528.00
SMITH & WESSON EQUALIZER COMPACT 3.7″ TS 15RD 13591
44 in stock
Description
. Smith and Wesson Item: 13591 ( thumb safety) . S&W® EQUALIZE . MADE IN U.S.A. . HIGH-CAPACITY MICRO-COMPACT . INTERNAL HAMMER FIRED THUMB SAFETY . OPTICS-READY SLIDE . GRIP SAFETY . 10, 13, and 15+1 ROUND CAPACITY . WHITE DOT SIGHTS . 3.675″ BARREL . 9mm . FEATURES – Comes with (3) Magazines: 10, 13, and 15 Round. – Easy-to-rack slide. – Slide cut for optics. – Reversible magazine release. – Manual thumb safety. – Loaded chamber indicator. – Crisp, single-action trigger with tactile and audible reset. – Optimized grip texture allows the user to manage recoil, keep a firm grip and it’s comfortable when concealing. – Picatinny-style equipment rail for light or laser. – Optimal 18-degree grip angle for natural point of aim. – Disassembles without pulling the trigger. – Armornite® durable corrosion resistant finish. – Maglula UpLula® magazine speed loader included. – Easy-to-grip, deep front and rear slide serrations. – Backed by Smith & Wesson’s Lifetime Service Policy.
Additional information
| UPC | 022188891416 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 13591 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Length | 3.675" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Length | |
| Magazine Included | 1 x 13-Round |
| Model | |
| Mount Type | Optic Ready |
| Number of Magazines | 3 10 rd., 13 rd., and 15 rd. |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Shipping Weight | 2.3 |
| Sights | White Dot |
| Sights Type | 3-Dot White |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |


Reviews
There are no reviews yet.