SS MR920 ELTE 9MM BRZ OPS 10
$989.00
SS MR920 ELTE 9MM BRZ OPS 10
3 in stock
Share on
Description
Brand: Shadow Systems Model: MR920 Elite Optic Type: Pistol: Semi-Auto Caliber: 9MM Finish: Black Matte Sight: Tritium Front Night Sight, Serrated Rear Barrel Length: 4 Overall Length: 7.125 Weight: 23 OZ Capacity: 10+1 # of Mags: 2 Receiver: Polymer Packaging: Soft Case Features: Bronze Fluted Barrel; Window Cut, Billet Slide Parts, Undercut Frame
Additional information
| UPC | 810013431896 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer Part Number | SS-1039 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 2.9 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights Type | NIGHT SIGHTS |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |


Reviews
There are no reviews yet.