DR920 ELITE BRONZE BBL
$989.00
DR920 ELITE BRONZE BBL
16 in stock
Description
Designed with officers and servicemembers in mind, the full-sized DR920 is a duty-ready pistol with features that are anything but basic. Designed to work with existing G17 holsters, magazines, and gear. The DR920 frame features interchangeable backstraps to allow a shooter to adjust the grip angle to fit their natural point of aim. The extended beavertail and aggressive trigger guard undercut provide unmatched recoil control, allowing quick, accurate follow-up shots. The frames wrap-around grip texture is aggressive enough to keep the gun firmly in the shooters grip without being uncomfortable for daily wear. The DR920 slide is designed for manipulation under stress, with directional serrations in the front and rear (as well as topside on some models) and a thinned profile at grasping locations. The match-grade barrel is conventionally rifled, spiral-fluted, and available threaded or unthreaded. The drop-safe, flat-faced aluminum trigger has a 4.5-5.0 lbs trigger pull and a crisp, tactile reset. Optic cut models allow shooters to mount the mini red dot optic of their choosing. The optic cut on the DR920 can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide, without intervening plates or adapters.
Additional information
| UPC | 810013432633 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer Part Number | SS-2011 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 17 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 3.0 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |

Reviews
There are no reviews yet.