SAV AXIS 2 XP GRAY 22-250REM 22
2 in stock
Payment methods
SKU ZND|G32172
Brand N/A
Description
The all-new redesigned AXIS 2 XP offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics the AXIS 2 XP is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot including the user-adjustable AccuTrigger and thread-in headspacing. Look for the AXIS 2 XP in OD Green Gray and FDE plus a wide variety of full-size left-hand and compact models along with a complete spectrum of popular hunting calibers. The updated bolt handle with a sleek ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation especially in adverse conditions like rain or cold weather. Factory mounted and boresighted 3-9×40 scope with fully multi-coated lenses and tool-less windage & elevation adjustments. – FEATURES – Redesigned ergonomic stock with enhanced texturing – Updated pistol grip with ambidextrous palm swells – Enhanced bolt handle design – User-adjustable AccuTrigger – 3-9x40mm scope mounted and bore-sighted – Detachable box magazine
Additional information
UPC
Manufacturer
Savage
Manufacturer Part Number
32172
Action
Bolt Action
ATF Type
SPORTING RIFLE
Barrel Length
22
Caliber/Gauge
.22-250 Remington
Capacity
4
Length
Magazine Included
1 x 4-Round
Model
Number of Magazines
1 4 rd. Detachable Box
Package Height
3.3
Package Width
8.2
Product Type
Rifle
Rate of Twist
1:12"
Shipping Weight
10.25
Sights
No
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SAV AXIS 2 XP GRAY 22-250REM 22”
!
💬 Chat with us
×
0%