RXM 9mm Luger

$459.00
RXM 9mm Luger
200 in stock
Description
This handgun features a removable stainless steel Fire Control Insert (FCI) within a customizable Magpul Enhanced Handgun Grip (EHG) for flexibility. The EHG includes a secure 3/4-scale TSP texture, flared magazine well, accessory rail, and ergonomic features for better control. The slide supports RMR, Delta Point Pro, and RMSc optics, with co-witness steel sights and a tritium night front sight. The firearm is striker-fired with a flat-faced trigger, rifled alloy steel barrel, and integrated safety features. Includes two 15-round Magpul PMAG magazines and a carry case.
Additional information
| UPC | 736676194001 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 19400 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | Black FNC Nitride |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" RH |
| Safety | Internal Safety System |
| Shipping Weight | 3.15 |
| Sights | FS: Tritium | RS: Steel Drift |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |

Reviews
There are no reviews yet.