RUGER AMERICAN GENII SCOUT – 7.62X39 16.1 GREY GREEN SYN
$802.00
RUGER AMERICAN GENII SCOUT – 7.62X39 16.1 GREY GREEN SYN
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 7.62X39MM | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:9.5″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.1000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 37.3500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | GREEN | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.5 | |
| METAL COLOR | GREY | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | AR STYLE SIGHTS | |
| 1/2″-28 THREADED BARREL | ||
Additional information
| UPC | 736676469666 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 46966 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 10 |
| Model | |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Safety | AK Style |
| Shipping Weight | 9.5 |
| Sights | Adj Front & Rear |

Reviews
There are no reviews yet.