Ruger 3503 Max-9 9mm Luger 12+1 3.20″ Black Oxide Alloy Steel Barrel, Black Oxide Optic Ready/Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame, Black Polymer Grip, Right Hand

$383.00
Ruger 3503 Max-9 9mm Luger 12+1 3.20″ Black Oxide Alloy Steel Barrel, Black Oxide Optic Ready/Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame, Black Polymer Grip, Right Hand
Out of stock
Email when stock available
Description
The Ruger Max-9 is slim, lightweight and compact for personal protection. It’s striker-fired with a short, smooth trigger pull, clean break and positive reset. It also features rugged construction with through-hardened alloy steel slide; one-piece, precision-machined fire control chassis; and high-performance, glass-filled nylon grip frame. The slide is optic ready for direct mounting of co-witnessed JPoint and Shield-pattern micro red dot sights. It utilizes tritium fiber optic day/night front sight for high visibility and drift adjustable rear sight. A cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy and longevity. Safety features include integrated trigger safety, manual safety, internal striker blocker and inspection port that allows for visual confirmation of a loaded or empty chamber. This Pro model features a no manual safety. NOTE: JPoint & Shield-pattern micro red dots are NOT included.
Additional information
| UPC | 736676035038 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 3503 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 3.2" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 12 |
| Number of Magazines | 2 |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Striker Block/Trigger |
| Shipping Weight | 2.15 |
| Sights | Tritium Fiber Optic Front |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated Black Oxide Steel with Optic Cut |
| Units per Box | 1 |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | |
| Magazine Included | 2 x 12-Round |
| Model | |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 7.5 |
| Rate of Twist | 1-in-10" RH |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |

Reviews
There are no reviews yet.