LWRC IC-9 SBR 9mm Luger 27rd Magazine 5.6′ Barrel Black **NFA Item**
$2,148.00
LWRC IC-9 SBR 9mm Luger 27rd Magazine 5.6′ Barrel Black **NFA Item**
2 in stock
Description
Features:
- Directly descended from the rifles developed by LWRCI to meet the requirements of the U.S. Army?s Individual Carbine Program.
- MonoForge Upper Receiver with integrated rail-base is lighter and stronger than standard pattern uppers.
- 3.5 in Freefloat Rail
- LWRCI? Enhanced Fire Control Group- Nickel Teflon coated for a smooth crisp trigger pull with positive reset.
- Fully Ambidextrous controls: fire/safety-control bolt catch release magazine release and Charging-Handle.
- Oversized LWRCI Enhanced Trigger Guard allows for operation with gloved hands.
- Chamber Ring Delayed Blowback Operating System.
- Coined Forging are struck heat-treated and struck again for precise dimensional accuracy and superior surface finish.
- LWRCI Ultra Combat Grip
- 27 Round OEM Glock Magazine
Additional information
| UPC | 850058027722 |
|---|---|
| Manufacturer | LWRC |
| Manufacturer Part Number | ICR9B5KS |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | SHORT BARRER RIFLE |
| Barrel Length | 5.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 27 + 1 |
| Number of Magazines | 1 27 rd. |
| Product Type | NFA – Short Barrel Rifle |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Shipping Weight | 1.0 |
Be the first to review “LWRC IC-9 SBR 9mm Luger 27rd Magazine 5.6′ Barrel Black **NFA Item**” Cancel reply
Related products
-
SW M&P 15 SBR 5.56 11.5 10.5 M-LOK BLK 30
$1,359.00 -
Out of stock
B&T Firearms 361657RAL APC Pro 5.56x45mm 30+1 10.50″ Black Threaded Barrel, M-LOK Handguards, RAAL 8000 Aluminum Picatinny Rail Receiver, Black Polymer Grips, Ambidextrous
$3,729.00 -
Q LLC HB-300BLK-7IN-HBSIL Honey Badger 300 Blackout 7″ 1:5 Twist Short Barreled Rifle W/ Direct Thread HB Silencer Gray
$3,835.00 -
AO THOMPSON SBR 45ACP 10.5 30RD STICK MAG
$2,457.00 -
SW M&P 15 SBR 5.56 11.5 9 M-LOK BLK 30RD
$1,308.00 -
Out of stock
MCX-SPEAR LT IR 5.56X45 NATO 11.5” BBL (1)30RD MAG COYOTE
$2,786.00

Reviews
There are no reviews yet.