LFA LF308 Battle Rifle .308 Win. 18″ Barrel Cerakote OD Green 20rd Mag

$949.00
LFA LF308 Battle Rifle .308 Win. 18″ Barrel Cerakote OD Green 20rd Mag
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
LFA LF308 Battle Rifle .308 Win.18″ Barrel Cerakote OD Green (ODG)
The LF308 Battle Rifle is an optics ready aluminum frame rifle. LF308 Battle Rifle features a 18” stainless steel barrel with a free-floating M-LOK handguard a single-stage mil-spec trigger. The LF308 Battle Rifle is built for your everyday freedom loving American. This rifle is ready to get down and dirty.
| Weight | 8.3 lbs |
| Barrel Length | 18” |
| Barrel Material | 4150 Chrome Moly Vanadium Steel |
| Barrel Finish | Parkerized |
| Barrel Profile | SOCOM |
| Chamber | .308 Winchester |
| Twist Rate | 1 in 10” |
| Extension | M4 |
| Gas System | Mid-Length |
| Gas Block Type | Low Profile Adjustable .750” Diameter |
| Receiver Set | Precision CNC machined Billet 6061 T6 Aluminum |
| Muzzle Device | A2 Flash Hider |
| Muzzle Threads | 5/8×24 |
| Receiver Style | M4 Flat top with feed ramps |
| Receiver Finish | Cerakote |
| Forward Assist | Yes |
| Dust Cover | Yes |
| Handguard Style | LFA 15” M-Lok Free Float |
| Bolt Steel | 9310 Steel |
| Bolt Carrier Steel | 9310 |
| Staked Gas Key | Yes |
| Fire Control Group | Fire Control Mil-Spec |
| Buffer Tube | 6061 T-6 Aluminum Mil-Spec Tube |
| Adjustment | 6-position collapsible |
| Stock | Classic M4-Style Stock |
| Grip | A2 Pistol grip |
| Safety | Mil-Spec Safety |
| Magazine | (1) 20-Round Magazine |
Additional information
| UPC | 850034577517 |
|---|---|
| Manufacturer | Live Free Armory |
| Manufacturer Part Number | LFBR82023 |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 |
| Safety | Yes |
| Rate of Twist | 1:10" |


Reviews
There are no reviews yet.