KEL SUB-2000 9MM 16 GLOCK 10RD GRN GEN3
$474.00
KEL SUB-2000 9MM 16 GLOCK 10RD GRN GEN3
122 in stock
Description
The semi-automatic SUB2000 is designed to be the most convenient 9mm caliber carbine available. It folds completely in half for easy storage and can accept G19/G17 handgun magazines. Plus it can easily be disassembled for cleaning or inspection without tools. Ideal for backpacking trips and situations where space and convenience are paramount. – Caliber 9×19 mm – Weight Unloaded 4.2 lbs – Magazine Capacity 10rd – Overall Length 30.45 – Length Collapsed 29.25 – Length Folded 16.15 – Barrel Length 16.15 – Twist Rate 1:10 – Trigger Pull 5 lbs
Additional information
| UPC | 640832009620 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer Part Number | SUB2K9GLKGRN10 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.8 |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 5.5 |
| Sights | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |

Reviews
There are no reviews yet.