IWI GAR37FD GALIL ACE G2 762X39 16 30R SIDFLD
$1,979.99
IWI GAR37FD GALIL ACE G2 762X39 16 30R SIDFLD
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
The Galil ACE GEN II series of rifles, carbines, SBRs and pistols are a continuation of the original Galil ACE. Drawing inspiration from the legendary Russian AK-47 and the Finnish Valmet RK 62. Features left side thumb safety selector; right side AK styled safety selector; fold mechanism w/AR15 receiver extension compatible stocks/braces; left side dust cover charging handle; handguard QD and stock/brace QD sling sockets.
Additional information
| UPC | 818004022429 |
|---|---|
| Manufacturer | IWI – Israel Weapon Industries |
| Manufacturer Part Number | GAR37FD |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Rate of Twist | 1:9.45" |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | 30 + 1 |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |


Reviews
There are no reviews yet.