LSI HOWA MINI HTI GRN 6MM ARC 20 HB

$645.00
LSI HOWA MINI HTI GRN 6MM ARC 20 HB
6 in stock
Share on
Description
Chambered in the 6MM ARC .223 REM 6.5 Grendel 7.62×39 and 350 Legend- this Mini Action Full dip is perfect for an accurate and affordable gun. Mini Action means lighter shorter and faster follow up shots- 12% shorter than short-action. – Caliber: 6MM ARC – Barrel Length: 20 Heavy Threaded Barrel – Available Color: OD Green – Forged lightened one-piece bolt w/ two locking lugs – Sling Swivel Studs
Additional information
| UPC | 682146892437 |
|---|---|
| Manufacturer | Legacy Sports International |
| Manufacturer Part Number | HMA60804G |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 5 + 1 |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 7.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7.5" |
| Safety | 3-Position |
| Shipping Weight | 8.0 |


Reviews
There are no reviews yet.