HK 81000551 CC9 Micro Compact 9mm Luger 10+1 3.32″ Black Polygonal Rifled Barrel, Optic Ready/Serrated Steel Slide, Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Interchangeable Backstrap Grip, Ambidextrous
$704.00
HK 81000551 CC9 Micro Compact 9mm Luger 10+1 3.32″ Black Polygonal Rifled Barrel, Optic Ready/Serrated Steel Slide, Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Interchangeable Backstrap Grip, Ambidextrous
1 in stock
Share on
Description
The CC9 is HKs smallest double-stack handgun. Its small features mirrored ambidextrous controls; picatinny-style rail; optics-ready slide; 5lb trigger has a crisp wall and reset; factory included night-sight and a grip with two interchangeable backstraps. Includes two 10rd magazines.
Additional information
| UPC | 642230263291 |
|---|---|
| Manufacturer | Heckler & Koch / H&K |
| Manufacturer Part Number | 81000551 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 3.32" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.25 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-9.8" |
| Safety | Trigger |
| Shipping Weight | 3.05 |
| Sights | Front Night Sight |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |

Reviews
There are no reviews yet.