GEISSELE 05-1521S GFR RFL 6ARC 16″ DDC

$3,758.00
GEISSELE 05-1521S GFR RFL 6ARC 16″ DDC
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
The Geissele Freedom Rifle 16 Recce features the latest weapon technology, available exclusively from Geissele Automatics. The 6MM ARC GFR Recce barrels are Chrome-lined, precision machined, and cold hammer forged. The barrels undergo High-Pressure Testing and Magnetic Particle Inspection to ensure accuracy and reliability.
Additional information
| UPC | 810081130790 |
|---|---|
| Manufacturer | Geissele Automatics |
| Manufacturer Part Number | 051521S |
| Action | 6mm ARC |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 8+1 |
| Length | |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |
| Model |

Reviews
There are no reviews yet.