FN 66101423 Reflex MRD 9mm Luger 10+1 3.30″ Micro-Compact Frame Flat Dark Earth PVD Optic Ready/Serrated Steel Slide w/Picatinny Rail Stippled Grip Ambidextrous

$626.00
FN 66101423 Reflex MRD 9mm Luger 10+1 3.30″ Micro-Compact Frame Flat Dark Earth PVD Optic Ready/Serrated Steel Slide w/Picatinny Rail Stippled Grip Ambidextrous
1 in stock
Description
he FN Reflex is a pistol for everyday carry and perfected for deep concealment, with a thin profile that won’t print under cover garments. The Reflex features an internal hammer and multiple redundant safeties; advanced ergonomics for control and shootability; hammer forged barrel; multi-faceted grip texture; reversible magazine release; 1″ slide for all-day carry comfort; long wearing PVD finish; slim line rail mount for sub compact lights; steel dovetail front tritium sight with high visibility orange dot, rear double-dot sight.
Additional information
| UPC | 845737016999 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-101423 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.30" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 8.4 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 2.15 |
| Sights | FS: Orange NS RS: Double Dot |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |

Reviews
There are no reviews yet.