FN 509M TACTICAL 9MM OPTICS – READY NIGHT SIGHTS FDE 10RD

$981.00
FN 509M TACTICAL 9MM OPTICS – READY NIGHT SIGHTS FDE 10RD
2 in stock
Share on
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.40 X 11.05 X 12.15 | |
| Height | 3.4000 | |
| Width | 11.0500 | |
| Length | 12.1500 | |
| OPTIC FOOTPRINT | MULTIPLE | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | NIGHT SIGHTS | |
| FRAME COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| SLIDE COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN OUNCES | 26.5000 | |
| OTHER FEATURES: | 1/2″-28 THREADED BARREL | |
| AMBIDEXTROUS CONTROLS | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 845737011611 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-100746 |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 4.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 3.7 |
| Sights Type | 3-Dot Night/Suppressor Height |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | Black |
| Length | |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Sights | Suppressor-Height 3-Dot NS |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |


Reviews
There are no reviews yet.