FN 509M TACTICAL 9MM HOLOSUN – 407C 1-24RD & 1-15RD MAG FDE

$1,059.00
FN 509M TACTICAL 9MM HOLOSUN – 407C 1-24RD & 1-15RD MAG FDE
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.45 X 11.10 X 11.95 | |
| Height | 3.4500 | |
| Width | 11.1000 | |
| Length | 11.9500 | |
| OPTIC FOOTPRINT | MULTIPLE | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 24.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | NIGHT SIGHTS | |
| FRAME COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| SLIDE COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN OUNCES | 26.5000 | |
| OTHER FEATURES: | 1/2″-28 THREADED BARREL | |
| 1-15RD AND 1-24RD MAGAZINES | ||
| HOLOSUN 407C | ||
| 2-BACKSTRAPS | ||
| BALLISTIC CASE | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 845737018429 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66101938 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 24 |
| Number of Magazines | 2 |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 4.1 |
| Sights Type | 3-Dot Night/Suppressor Height |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| Thread Pattern | 1/2"-28 |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Sights | Holosun 407C |

Reviews
There are no reviews yet.