FN 509 LS EDGE W/VIPER 9MM – 3-17RD BLACK/GRAY

$1,540.00
FN 509 LS EDGE W/VIPER 9MM – 3-17RD BLACK/GRAY
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.35 X 11.20 X 12.10 | |
| Height | 3.3500 | |
| Width | 11.2000 | |
| Length | 12.1000 | |
| OPTIC FOOTPRINT | MULTIPLE | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 5.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 17.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 3.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIBER OPTIC | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | GREY | |
| WEIGHT IN OUNCES | 31.0000 | |
| OTHER FEATURES: | LONG SLIDE, | |
| FLAT-FACE TRIGGER, | ||
| 2 INTERCHANGEABLE BACKSTRAPS, | ||
| LIGHTNING CUTS ON SLIDE, | ||
| AMBIDEXTROUS SLIDE STOP | ||
| LOW-PROFILE OPTICS MOUNTING | ||
| SYSTEM, | ||
| GRAPHITE (GREY) PVD FINISH ON | ||
| SLIDE, | ||
| FLARED MAGWELL | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 845737015879 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-101462 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 2-17RD |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Safety | No Safety |
| Sights | VORTEX VIPER RED DOT |
| Sights Type | Contrast |
| Slide Description | Serrated/Optic & Lightening Cuts |
| Units per Box | 1 |
| Length | |
| Magazine Included | Yes |
| Model |

Reviews
There are no reviews yet.