FN 509 COMPENSATED COMPACT MRD – 1-12RD 1-15RD FDE

$899.00
FN 509 COMPENSATED COMPACT MRD – 1-12RD 1-15RD FDE
57 in stock
Share on
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.70 X 8.20 X 11.15 | |
| Height | 2.7000 | |
| Width | 8.2000 | |
| Length | 11.1500 | |
| OPTIC FOOTPRINT | MULTIPLE | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.0200 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 15.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| SLIDE COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN OUNCES | 25.5000 | |
| OTHER FEATURES: | OPTIC CUT | |
| NO MANUAL SAFETY, | ||
| INCLUDES FN SOFT CASE, | ||
| ONE 12RD MAGAZINE AND ONE 15RD | ||
| MAGAZINE INCLUDED | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Additional information
| UPC | 845737017842 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66101794 |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 4.02" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Model | |
| Safety | Non-Manual Safety |
| Shipping Weight | 3.4 |
| Sights | Optics Ready |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | |
| Number of Magazines | 2 One 12 rd. and One 15 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Barrel Finish | Black |

Reviews
There are no reviews yet.