FN 509 COMPACT TACTICAL 9MM – 2-10RD NS BLK/BLK

$704.00
FN 509 COMPACT TACTICAL 9MM – 2-10RD NS BLK/BLK
2 in stock
Share on
Description
FEATURES:
| Caliber | 9mm Luger |
| Frame Finish | Black |
| Action | DAO |
| Slide Description | Black Steel |
| Capacity | 10+1 |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines |
| OAL | 6.80″ |
| Sight Configuration | Night |
| Sight Style | Night |
| Weight | 25.50 oz |
| Barrel Description | Cold Hammer Forged |
| Barrel Length | 4.32″ |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.40 X 11.20 X 12.40 | |
| Height | 3.4000 | |
| Width | 11.2000 | |
| Length | 12.4000 | |
| OPTIC FOOTPRINT | MULTIPLE | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.3200 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | NIGHT SIGHTS | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 26.2000 | |
| OTHER FEATURES: | COMES WITH 2-10RD MAGAZINES, | |
| THREADED BARREL, | ||
| FIXED 3-DOT NIGHT SIGHTS, | ||
| AMBIDEXTROUS MAGAZINE RELEASE | ||
| AMBIDEXTROUS SLIDE STOP LEVER, | ||
| FN LOW PROFILE OPTICS MOUNTING | ||
| SYSTEM | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 845737012151 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-100783 |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.32" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Shipping Weight | 3.6 |
| Sights | Night Sights |
| Sights Type | 3-Dot Night/Suppressor Height |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| Units per Box | 1 |

Reviews
There are no reviews yet.