FN 509 COMPACT MRD 9MM LUGER – 1-12RD 1-15RD BLACK

$729.00
FN 509 COMPACT MRD 9MM LUGER – 1-12RD 1-15RD BLACK
152 in stock
Share on
Description
Features:
| Caliber | 9mm Luger |
| Model | 509C |
| Frame Finish | Black |
| Action | DAO |
| Slide Description | Black Steel |
| Capacity | 12+1 |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines |
| OAL | 6.80″ |
| Safety | Ambidextrous |
| Sight Configuration | Iron |
| Sight Style | Contrast |
| Weight | 25.50 oz |
| Barrel Description | Cold Hammer Forged |
| Barrel Length | 3.70″ |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.65 X 8.45 X 11.15 | |
| Height | 2.6500 | |
| Width | 8.4500 | |
| Length | 11.1500 | |
| OPTIC FOOTPRINT | MULTIPLE | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.7000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 15.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 26.5000 | |
| OTHER FEATURES: | STRIKER FIRED, | |
| NO MANUAL SAFETY, | ||
| INCLUDES FN SOFT CASE, | ||
| ONE 12RD MAGAZINE AND ONE 15RD | ||
| MAGAZINE INCLUDED | ||
| MRD-LOW PROFILE OPTICS | ||
| MOUNTING SYSTEM FOR MOUNTING | ||
| MINI RED DOT OPTICS | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Additional information
| UPC | 845737010881 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66100571 |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Length | 3.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Number of Magazines | 2 |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 3.3 |
| Sights | FN Low Profile Optics Mounting System with plate adapters for direct mounting of more than 10 optics |
| Sights Type | Iron |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Units per Box | 1 |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | |
| Magazine Included | Yes |
| Model | |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |

Reviews
There are no reviews yet.