Description
The Melik offers a double action design with a recoil delayed locking block system. Features an aluminum frame, 4140 steel slid; Gold TiN barrel and ambidextrous safety.
The Melik offers a double action design with a recoil delayed locking block system. Features an aluminum frame, 4140 steel slid; Gold TiN barrel and ambidextrous safety.
| UPC | 850067243649 |
|---|---|
| Manufacturer | DER |
| Manufacturer Part Number | 15LMELIK9NGTR |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4.9" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Number of Magazines | 1 15 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Decocker |
| Shipping Weight | 3.3 |
| Sights | Fixed sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
Reviews
There are no reviews yet.