CLT COMBAT ED 9MM 3” SS/BK 8R
$1,522.00
CLT COMBAT ED 9MM 3” SS/BK 8R
3 in stock
Share on
Description
Brand: Colt Model: 1911 Combat Elite Defender Part Num: O7082CE UPC: 098289111944 Type: Semi-Automatic Action: Single Caliber/Gauge: 9mm Luger Capacity: 8+1 Sight: Novak Night Front, Novak Low Mount Carry Rear Slide: Polished Safety: Beavertail Grip, Thumb Grip Type: G10 Partial Checkered Black Barrel Material: Stainless Steel Receiver Material: Stainless Steel Frame Material: Stainless Steel Barrel Finish: Polished Frame Finish: 2-Tone Elite Barrel Length: 3″ Overall Length: 6-3/4″ Weight: 24 oz
Additional information
| UPC | 098289111944 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O7082CE |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 8 |
| Length | |
| Magazine Included | 1 x 9-Round |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.6 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.3 |
| Sights | Novak |
| Sights Type | 3-Dot Tritium Night |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |

Reviews
There are no reviews yet.