Christensen Arms 8010135700 Mesa FFT Buckmasters Full Size 7mm Rem Mag 22″ Black Cerakote Match Grade Threaded Barrel, Black Cerakote Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Black w/Orange Sporter
$1,534.00
Christensen Arms 8010135700 Mesa FFT Buckmasters Full Size 7mm Rem Mag 22″ Black Cerakote Match Grade Threaded Barrel, Black Cerakote Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Black w/Orange Sporter
1 in stock
Share on
Description
The Mesa FFT takes our proven stainless-steel precision platform and makes it lighter, stronger and faster with Flash Forged Technology. Its FFT carbon fiber stock shaves weight without sacrificing durability; the stainless-steel, free-floating barrel is hand-lapped and threaded for suppressors or brakes. The spot-bedded action, skeletonized bolt handle and TriggerTech trigger give you the confidence to take the shot.
Additional information
| UPC | 840290541254 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 8010135700 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Two-Position |

Reviews
There are no reviews yet.