CENT BFT74 5.45X39 16.25 MAPLE HARDWOOD 30R

$977.00
CENT BFT74 5.45X39 16.25 MAPLE HARDWOOD 30R
4 in stock
Description
Optic Ready Side Mount – Premium Maple Hardwood Furniture – Forged and Bulged 4140 Steel Front Trunnion – RAK-1 Enhanced Trigger – AK74 Style Muzzle Brake – Bolt Hold Open and Extended Tab Safety Selector – CALIBER 5.45 x 39MM – RECEIVER Bulged and Forged Trunnion w/ 1.5mm Stamped Steel – GRIP US Palm – TRUNNION Forged and Bulged 4140 Steel Front Trunnion – RECEIVER FINISH Manganese Phosphate Finish per Mil-DTL-16232 – BARREL 4150 Chromoly steel 14×1 LH Thread – MAGAZINE CAPACITY 30 RDS – SIGHT CONFIGURATION Adjustable Front and Adjustable Rear Optics Ready Side Mount – TRIGGER SET-UP RAK-1 Enhanced Trigger – OVERALL LENGTH 37 – OVERALL HEIGHT 7.5 – OVERALL WIDTH 1.375 – BARREL LENGTH 16.25 – BARREL TWIST 1:7 – UNLOADED WEIGHT 6.8 LBS 3.08 KG
Additional information
| UPC | 787450720633 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer Part Number | RI4330-N |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | 5.45 x 39mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7" |
| Shipping Weight | 9.6 |
| Sights | Adj Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |


Reviews
There are no reviews yet.