Canik METE MC9L – 9mm | Black | 17rd | MO1 Optic
$609.99
Canik METE MC9L – 9mm | Black | 17rd | MO1 Optic
41 in stock
Share on
Description
Canik METE MC9L SpecificationsCaliber: 9mmCapacity: 17+1Barrel Length: 3.18″Overall Length: 6.28″Weight: 22.22 ozFrame Material: PolymerSlide Finish: Black NitrideSights: 3-Dot White (Fixed)Optic Ready: YesMagazines Included: 2 (17 round)Additional Info: Mecanik MO1, 3 Backstrap Options, Undercut Trigger Guard
Additional information
| UPC | 787450917934 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer Part Number | HG7882VN |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 3.18" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Length | |
| Magazine Included | 2 x 17-Round |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 17 rd. |
| Product Type | 9mm |
| Safety | Tactical |
| Shipping Weight | 3.6 |
| Sights | 3-Dot White Sights |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Package Width | 9.6 |
| Package Height | 2.5 |
| ATF Type | PISTOL |

Reviews
There are no reviews yet.