B&T Firearms 450002G GHM 9mm Luger 33+1 6.90″, Tri-Lug Threaded Muzzle, Black, No Brace, Polymer Grips, Ambi Controls (Glock Mag Compatible)

$1,780.00
B&T Firearms 450002G GHM 9mm Luger 33+1 6.90″, Tri-Lug Threaded Muzzle, Black, No Brace, Polymer Grips, Ambi Controls (Glock Mag Compatible)
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
The GHM9 Gen 2 provides greater flexibility and modularity to the operator. The GHM9 Gen 2 accepts all APC9 PRO lower receivers, and allows the operator to change out barrels, handguards, and stocks.
Additional information
| UPC | 840225705782 |
|---|---|
| Manufacturer | B&T |
| Manufacturer Part Number | BT-450002-2-G |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 6" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 33 |
| Number of Magazines | 1 33 rd. |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | Optic Ready |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| ATF Type | PISTOL |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 7.6 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Shipping Weight | 6.6 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Units per Box | 1 |

Reviews
There are no reviews yet.