B&T APC9 PRO Pistol 9mm Luger 30rd Magazine 6.8″ Barrel Glock Lower Coyote Tan
$2,580.00
B&T APC9 PRO Pistol 9mm Luger 30rd Magazine 6.8″ Barrel Glock Lower Coyote Tan
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
The APC PRO-G series brings a new level of performance and adaptability to the APC platform. All models feature a dual auto-folding non-reciprocating charging handle improved lower receiver ergonomics including a side positioned bolt hold open/release removable M4 compatible grips and Magpul M-Lok accessory slots.
- Manufacturer: B&T
- Trigger Group: Glock
- Product Line: APC9 Pro
- Caliber: 9mm
- Barrel Length: 6.9"
- Overall Length: 15.15"
- Action: Semi-Automatic
- Handguard: Railed
- Capacity: 30+1
- Magazines Included: 1
- Finish: Tan
Additional information
| UPC | 840225705546 |
|---|---|
| Manufacturer | B&T |
| Manufacturer Part Number | 36039-G-CT |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 33 |
| Number of Magazines | 1 33 rd. |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | POLYMER FLIP UP |
| Units per Box | 1 |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 13.0 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |


Reviews
There are no reviews yet.