B&T APC9 Pro Handgun 9mm Luger 21rd Magazine 6.8″ Barrel Black

$2,609.00
B&T APC9 Pro Handgun 9mm Luger 21rd Magazine 6.8″ Barrel Black
Out of stock
Email when stock available
Share on
Description
The APC PRO series brings a new level of performance and adaptability to the APC platform. All models feature a dual auto-folding non-reciprocating charging handle improved lower receiver ergonomics including a side positioned bolt hold open/release removable M4 compatible grips and Magpul M-Lok accessory slots. The APC9 ships as a pistol.
Additional information
| UPC | 840225705492 |
|---|---|
| Manufacturer | B&T |
| Manufacturer Part Number | 36039 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 6.8" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 30 |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 11.15 |
| Sights | POLYMER FLIP UP SIGHTS |
| Units per Box | 1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Package Width | 13.0 |
| Package Height | 5.5 |
| Length | |
| ATF Type | PISTOL |

Reviews
There are no reviews yet.